Понеделник Апр 29

Peavey Vypyr 15

imagePeavey
Новата линия моделиращи усилватели на Peavey комбинират тeхния собствен аналогов дисторшън TransTube с двуядрен 266 MHz SHARC процесор - доста голяма мощ за моделиране в малък обем. 60 и 120 ватовите модели включват и истински лампи в предусилвателната секция. Избраният за ревю-то Vypyr 15 е скромен модел и 15-те му вата се вписват в нуждите на потребителите за евтин първи и/или домашен усилвател. 
 

Това е единствения модел от линията, който не включва симулации на ефект педали, които са налични при останалите модели, но пък включва пълния набор от "студийни" ефекти и едно "камионче" - култовият TubeScreamer.

Функции

Vyper 15 има един вход за китара - стандартен 1/4" TS вход. Контролите са отпред и включват 7 двойно функциониращи потенциометъра. Има един по-голям потенциометър за избиране на вида усилвател и няколко по-малки, действащи като стандартни корекции за гейн и EQ, но също и за параметрите на ефектите, за дилея и ривърба. На предния панел се намират също 1/8" линеен вход (за включване на аудио плейър например) и един 1/8" комбиниран изход за слушалки/запис. Следва отново голям потенциометър, който служи за контрол на силата на звука и стига до 13 - очевидно заигравка с култовата сцена от филма "This Is Spinal Tap".  Под копчетата  има един малък бутон за задаване на темпо на дилея и още няколко също толкова големи бутона за пресети - 3 банки от по 4 пресета (общо 12).

Употреба

Започваме с няколко забележки. Първо (това е принципно за всеки малък усилвател) - всеки малък АМР е по-удачно да бъде с контроли на горната си повърхност. Ако Vypyr 15 се сложи на земята, контролите са доста ниско и не само се виждат трудно, но и се оперира малко кофти, особено с бутоните за пресетите. Трябва постоянно да накланяш усилвателя назад, за да видиш какво точно правиш. Второ потовете с двойна функция са малко объркващи и неприятни за употреба. Та като казахме двойна функция…

Първият потенциометър е този за избора на усилвател измежду включените 12 модела. Той също служи и за избор на канала. Когато АМР-а свети в зелено е активен канал 1, който е с по-малко гейн. Натискайки потенциометъра, светлината става червена и се преминава на канал 2, който е хай-гейн канала. Ако се задържи натиснат - преминава се в режим тунер.  С тунера е малко коварно да се оперира и може да отнеме известно време, за да се свикне.

Следва потенциометъра за ефектите. Налице са 11 ефекта + байпас. Включени са всички по-разпространени и използвани ефекти - Octaver, Phaser, Rotary Speaker, Reverse, Pitch Shift, Chorus, Envelope Filter, Slap Back Echo, Flanger. Наличен е също и Тюбскриймъра, както споменахме по-рано. Повечето ефекти са чисти и звучат добре, а Тюбскриймъра вдига нивото значително, когато е включен, така че може да се използва като бууст за сола.

С натискането на потенциометъра за ефектите се влиза в режима за редактирането им, където могат да се коригират по два параметъра за всеки ефект. На самия корпус е написано само "parameter 1" & "parameter 2", така че е добре да си преснимате няколко копия на страницата от упътването, където са описани параметрите.  В този режим също могат да се настройват повторенията на дилея и нивото му (плюс темпото от бутона "tap tempo"), както и количеството ривърб.

Напускайки режима за редактиране, 5-те малки пота контролират pre-gain, EQ, post–gain. След като се нагласи желания звук, всички тези настройки могат да бъдат запаметени като един пресет в някой от наличните 12 позиции за пресети. За съжаление Vypyr 15 не включва фуут контролер, така че избирането на пресети става ръчно.

Тон

Половината усилватели, намиращи се вдясно на бутона за избора им, са предимно класически и бутикови модели, докато лявата част са главно хай-гейн. На първия канал повечето от "десните" усилватели звучат доста добре, но пък на този канал те нямат почти никакъв драйв, а и не може да се изкара онзи "вълшебен тон", който повечето любители на добрите усилватели предпочитат и търсят. "Левите" АМР-ове не са "чисти" (дори на канал 1), те просто имат по-малко гейн.

На канал 2, дясната част от усилватели са малко съскащи, а и при някои има забележим шум, когато сигнала поутихне. Трудно е да се постигне добър крънч тон, с който всъщност тази група усилватели са известни. Усилвателите от хай-гейн групата в ляво звучат доста добре, макар да няма особено големи разлики в тона между тях.

Метъл феновете сигурно ще харесат тези хай-гейн усилватели, но вероятно търсещите по-винтидж звучене потребители ще бъдат разочаровани от канал 2, при който е трудно да се изкара слаб овърдрайв с дясната половина АМР-ове.

Заключение

Трудно е да си придирчив към усилвател на цена около 250 лева, но конструкцията на Vypyr 15 е едно от местата, където най-явно са били пожалени средства. Кабинета е от тънко ПДЧ, което не е голям проблем, ако се ползва само в къщи, но не съм убеден, че ще бъде така и при редовно разнасяне по репетиции или участия. Повечето "хардуер" е от пластмаса. Също така гледайки усилвателя се забелязват някои отличителни черти на "евтиното" производство.

Финални мисли

Vypyr 15 е събрал доста звуци и ефекти в един малък обем на добра цена. Сигурен съм, че любителите на хай-гейн жицата (особено начинаещите китаристи) ще бъдат впечатлени от тези модели. Любителите на класическите и винтидж модели обаче най-вероятно ще бъдат разочаровани от крънч тоновете. Ефектите звучат чудесно и добавят доста "cool ponits" . Конструкцията не е много добра, но за домашна употреба е ОК. Като първи усилвател или за ъпгрейд от стартовите пакети (китара+усилвател на шеметно ниска цена), Vypyr 15 е добра сделка и предлага всичко, което начинаещите биха искали. По-напредналите и взискателни китаристи е добре първо внимателно да преслушат моделите и да преценят отговаря ли на нуждите им.

Положителни черти

Много модели на усилватели и ефекти; добра цена; реалистични хай-гейн тонове; 12 позиции за пресети; изход за запис/слушалки.

Отрицателни черти

Трудно се изкарва лек драйв (крънч) на повечето винтидж модели; шумен драйв на винтидж моделите; неудобни двойно действащи потове; малки бутони за темпото на дилея и за пресетите; монтираните отпред контроли са трудни за виждане и опериране; не особено добра конструкция.

Семпли *

6505, Channel 1, Les Paul
B-Kat, Channel 1, Les Paul
Brit, Channel 2, Strat
Dlx, Channel 1, Strat
JSX, Channel 2, Les Paul
K-Stein, Channel 1, Les Paul
Plxi, Channel 2, Strat
Twn, Channel 1, Strat (Lead)
Twn, Channel 1, Strat (Rhythm)
XXX, Channel 2, Les Paul

* Записани са от изхода за слушалки/запис директно в Apple Mac линеен вход и без допълнителна обработка.

В България усилвателя може да бъде закупен например ТУК .